Zero Barier - Polska bez ograniczeń

Cel projektu

Celem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych, ich rodzin i otoczenia. Zamierzamy czynić to wydając aktualizację przewodnika turystycznego dedykowanego osobom niepełnosprawnym.

Przewodnik ten jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce. Uzupełnieniem wersji drukowanej jest strona internetowa, która poświęcona jest tej tematyce.

Geneza projektu

Aktywizacja osób niepełnosprawnych i znoszenie barier jest głównym celem działania fundacji Zero Barier. W Polsce jest ponad 4,7 mln osób niepełnosprawnych, a więc ponad 12 % społeczeństwa. Brak jest publikacji dotyczących tematyki aktywnego podróżowania skierowanych dla osób niepełnosprawnych. Przewodnik jest pierwszą tego typu ogólnopolską publikacją prezentującą miejsca turystyczne dla niepełnosprawnych i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego typu publikację. Pierwsza edycja przewodnika ukazała się w 2013 roku. Druga edycja, którą mamy nadzieję wydać z Państwa pomocą, zawierać będzie nowe miejsca i aktualne informacje o przystosowaniach.

Opis projektu

Fundacja Zero Barier, jest pomysłodawcą bezpłatnego, ilustrowanego przewodnika turystycznego, w którym zaprezentujemy 100 niezwykłych miejsc przyjaznych osobom z różnego rodzaju ograniczeniami: poruszającym się na wózku inwalidzkim, o kulach, słabo widzącym, niesłyszącym. Przewodnik będzie zawierał opis danej atrakcji turystycznej wraz z podaniem wielu informacji praktycznych, zachęcających do zwiedzania. W przewodniku znajdą się różnorodne, specjalnie wyselekcjonowane miejsca dla osób lubiących zarówno wycieczki, góry i morze, muzea, jak i parki rozrywki dla dzieci i młodzieży.

Kolorowa szata graficzna, mapy, piktogramy, a przede wszystkim przejrzysty układ stron pozwolą Czytelnikowi na szybkie wyszukanie interesujących go miejsc w danym regionie.

„Zero Barier - Polska bez ograniczeń" to pierwszy taki przewodnik na polskim rynku – wypełni wydawniczą niszę, a osobom niepełnosprawnym da do ręki narzędzie, które podpowie, zachęci, zainspiruje oraz zmotywuje do wyruszenia na spotkanie z niezwykłymi miejscami w Polsce, które na nich czekają, a o których czasem nawet nie słyszeli.

Nasi redaktorzy wybiorą w całej Polsce szczególnie atrakcyjne i przyjazne niepełnosprawnym turystom miejsca. Miejsca te będą również rekomendowane przez gminy i bezpośrednio weryfikowane pod kątem przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Przewodnikiem obdarujemy, fundacje opiekujące się osobami niepełnosprawnymi, osoby niepełnosprawne zalogowane na stronę internetową Zero Barier, instytucje i organizacje non profit pomagające osobom niepełnosprawnym.

Ludzie przedsięwzięcia

Maciej Niepogodziński

założyciel Fundacji Zero Barier, pomysłodawca przewodnika i strony internetowej www.zerobarier.pl, pasjonata podróżowania, organizator wielu akcji społecznych.

Olgierd Kosiba

Prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”. Metodyk i wykładowca języka migowego, zaangażowany w działalność w sektorze pozarządowym od blisko 10 lat.

Waldemar Rogowski

osoba niewidoma, współtwórca projektu niewidomi na tandemach, pasjonat wypraw rowerowych, aktywnego wypoczynku.

Pozostali

W projekt zaangażowane będą osoby niepełnosprawne, które wskazują i testują miejsca wybrane do przewodnika.

Co po zebraniu oczekiwanej kwoty

Środki pozyskane przeznaczone będą na przygotowanie i druk oraz dystrybucję przewodnika Zero Barier – Polska bez ograniczeń.

Główne atuty projektu

pierwszy tego typu przewodnik turystyczny w Polsce
adresowany dla osób z różnego typu dysfunkcjami
prezentuje różnorodne miejsc pod względem zainteresowań turystycznych (m.in. szlaki turystyczne, zamki, muzea, parki krajobrazowe, parki rozrywki itp.)
specjalnie wyselekcjonowane i zweryfikowane miejsca turystyczne z całej Polski
w przewodniku znajdują się miejsc szczególnie polecane w różnych porach roku (zarówno wiosną, latem, jesienią i zimą)
bogata, czytelna szata graficzna, piktogramy, zakładki ułatwiające korzystanie z przewodnika
przewodnik będzie bezpłatny (zamawiający pokrywa tylko koszty przesyłki pocztowej)

Stopień zaawansowania projektu

 • wybrano i zweryfikowano miejsca turystyczne

 • przygotowano koncepcję graficzną i układ przewodnika

 • pozyskano redaktorów i grafika

Harmonogram projektu

 • 2014-05-01 - 2014-09-30

  Pozyskanie funduszy

 • 2014-09-01 - 2014-11-30

  Przygotowanie treści, korekta, pozyskanie zdjęć

 • 2014-12-01 - 2014-12-31

  Przygotowanie do druku i druk

 • 2015-01-01 - 2015-03-31

  Dystrybucja przewodników

Przeznaczenie środków

Lp. Nazwa środka Koszt
1. Przygotowanie i aktualizacja treści przewodnika 11 500 zł
2. Korekta treści 2 500 zł
3. Przygotowanie zdjęć 5 000 zł
4. Opracowanie graficzne, w tym projekt okładki, skład i przygotowanie do druku 5 500 zł
5. Zakup aparatu fotograficznego – zestaw 4 500 zł
6. Druk przewodnika - nakład 5 tys. sztuk 27 000 zł
7. Koszty opakowań i etykietowania 4 500 zł
8. Koszty prowizji dla platformy wspolnyprojekt.pl 2 118 zł
Suma 62 618 zł
 
Nagrody
 • Edytuj

  10 PLN i więcej

  Specjalne podziękowanie dla Darczyńcy na stronie internetowej www.zerobarier.pl o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył.

  • Wspierających9
  • Czas dostawySIERPIEŃ 2014
 • Edytuj

  50 PLN i więcej

  Rabat w wysokości 10 PLN na roczny abonament internetowego kursu języka migowego. Uwaga: rabaty na kurs nie sumują się w przypadku wielokrotności wpłaty. Specjalne podziękowanie dla Darczyńcy na stronie internetowej www.zerobarier.pl o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył.

  • Wspierających0
  • Czas dostawySIERPIEŃ 2014
 • Edytuj

  100 PLN i więcej

  Imienne podziękowanie na końcu Przewodnika « Polska bez ograniczeń» o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył. Rabat w wysokości 10 PLN na roczny abonament internetowego kursu języka migowego. Uwaga: rabaty na kurs nie sumują się w przypadku wielokrotności wpłaty. Specjalne podziękowanie dla Darczyńcy na stronie internetowej o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył.www.zerobarier.pl.

  • Wspierających0
  • Czas dostawySIERPIEŃ 2014
 • Edytuj

  150 PLN i więcej

  Przewodnik «Polska bez ograniczeń» w wersji drukowanej. Imienne podziękowanie Darczyńcy na końcu Przewodnika o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył. Rabat w wysokości 30 PLN na roczny abonament internetowego kursu języka migowego. Uwaga: rabaty na kurs nie sumują się w przypadku wielokrotności wpłaty. Specjalne podziękowanie dla Darczyńcy na stronie internetowej www.zerobarier.pl o ile Darczyńca będzie sobie tego życzył oraz podziękowanie wysłane drogą mailową.

  • Wspierających0
  • Czas dostawySIERPIEŃ 2014